תכנית מחיר למשתכן היא אחת התוכניות שנועדו להציע מענה לאנשים שלא מצליחים לרכוש דירה משלהם בגין מחירי הנדל"ן המאמירים. הללו ניצבים מול מציאות עגומה, בה יש בידיהם סכום מינימלי או אפילו זה לא, עבור רכישת דירה. ואילו המחירים של הדירות הרלוונטיות נוסקות לגבהים שהם לא יכולים להתמודד בפניהם. מה עושים במצב כזה? האם נגזר עליהם להוציא סכומי כסף הזויים עבור שכירות דירה לאורך שנים? האם אין להם סיכוי לרכוש דירה משלהם, וליהנות מקורת גג וארבע קירות ללא חששות של פינוי ביום אחד בהיר?

מחיר למשתכן, תכנית מהפכנית לזכאים

תכנית מחיר למשתכן הינה תכנית ייחודית אשר נועדה להציע מענה עבור משפחות אלו. כדי למקד את האפשרות לרכישה רק למי שבאמת אינו מסוגל לרכוש דירה בשוק החופשי, נקבעו פרמטרים שקובעים מיהו יכול לקנות דירה בתכנית מחיר למשתכן. כך שלא כל מי שמעוניין בכך יכול לרכוש דירה במסגרת תכנית זו. למען האמת תהליכי המכירה בתכנית זו שונים משמעותית מכל מה שמוכר בשוק החופשי.

שלב ראשון – זכאות

יש לקבל אישור עקרוני למשכנתא במחיר למשתכן!
השלב הראשון הינו שלב בו המעוניינים להשתתף בתכנית צריכים להוציא תעודת זכאות. וזאת על בסיס נתונים אישיים והצגת מסמכים. למעשה הפרמטר המרכזי הוא היות המעוניין מחוסר דיור, וכי אין לו יכולת לרכוש דירה באופן אחר.

שלב שני – הגרלות

בשלב השני נערכות הגרלות בין הזכאים שמתעניינים ברכישת דירה בפרויקט מסוים. העולים בהגרלות יכולים לבחור דירה מתאימה מבין מכלול הדירות שקיימות בפרויקט. וזאת על פי סדר מסוים.

שלב שלישי – מימוש הזכיה

לאחר בחירת הדירה ויציאה לדרך של פרויקט הבניה מקווים הזוכים – הרוכשים כי הם אכן יוכלו להיות מרוצים מהדירה שהם רכשו, וכי היא תהיה מוכנה לאחר תקופה לא ממושכת מידי. כי כולנו מודעים לכך שתקופות הבנייה בארץ הן ארוכות ועלולות להתמשך על פני שנים. כמו כן במהלך תקופת הבניה יהיה על הקונה לבחור חומרים שונים ליישום בדירה, ותהיה בידו גם האפשרות לשדרג מטבח, ריצוף, קרמיקות וכדומה. לאחר סיום הבניה יקבל הזוכה את המפתחות, ברוב שמחה.