המאמר באדיבות עדי שניידר

כבר תקופה ארוכה שילדכם מקבל ציונים נכשלים בבחינות הבגרות אליהן הוא ניגש, למרות שהוא נחשב לתלמיד חרוץ ושקדן בעיני כל המורים בבית הספר. ברוב המקרים הציונים הנכשלים שהילד מקבל נובעים מחרדת בחינות המלווה אותו לפני כל בחינת בגרות, ולא בהכרח כתוצאה מחוסר הבנתו את החומר הנלמד או אי-יכולתו לשנן את חומר הלימוד השוטף. 

כיוון שמבחני הבגרות מהותיים עבור הצלחתו הלימודית בעתיד, חשוב לרדת לשורש הבעיה ולסייע לו להתגבר על הכישלון מהמבחנים באמצעות שיטת טיפול מקצועית ומודרכת. 

מהי חרדת בחינות?

חרדה היא תחושה המוגדרת כתופעה פסיכולוגית נפוצה המשפיעה על הפן המחשבתי-התנהגותי של הסובלים ממנה, ולכן המעשים הנובעים מתחושות החרדה משפיעים באופן ניכר על מחשבותיהם והתנהגותם של אלו הסובלים מחרדות. במקרה של חרדת בחינות, מדובר על חרדה המתחילה לפני מועדם של בחינות ומבחנים לימודיים שמטרתם בחינת היכולות של הנבחן, ולכן אלו מעוררים בו הרגשת לחץ, מתח וחוסר שקט המשפיעים בסופו של דבר על תוצאות הבחינות.

טיפול בתת מודע להתגברות על חרדת הבחינות 

חדרת בחינות עלולה לצוץ אצל כל אדם בכל גיל, וכן גם להתבטא אצל תלמידים צעירים הלומדים בבית הספר ונתונים בפני בחינות ומבחנים לימודיים רבים. כיוון שחרדת הבחינות איננה מבטאת את היכולת הלימודית של הנבחן אלא גורמת לו לפגוע בסיכויי הצלחתו, חשוב לטפל בכך באמצעות שיטת טיפול מחשבתית.

אחת משיטות הטיפול המומלצות היא טיפול בשיטת NLP, שזהו טיפול המשלב דמיון מודרך המעודד לשנות את דפוסי המחשבה, להירגע מתחושות המתח והחרדה הצפות ועולות לפני מבחנים, וכן גם לגרום לתחושות אלו להיעלם באמצעות מחשבות חיוביות ומחזקות. שיטת הטיפול הזו מסייעת לכל אחד להתגבר על מחסומים מחשבתיים, וכך לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות המשפיעים לרעה על אורח החיים.