כל כך הרבה סוגים של משכנתאות קיימות בענף האשראי, שאי אפשר להקיף את כולם במאמר אחד יחיד. הפעם נתמקד, אם כן, במה שניתן לקרוא לו משכנתא במימון ישיר. כל מה שצריך לדעת, איך כמה ולמה. 

בבנק או לא בבנק, זו השאלה 

אם חשבתם שמשכנתאות אפשר לקבל רק בבנקים, יתכן שתופתעו לגלות כי משכנתא במימון ישיר ניתן לקבל מחוץ לבנקים. שימו לב שאנו מתייחסים לגופי מימון חוץ בנקאיים, שפועלים כחוק, באישור בנק ישראל ומשרד האוצר. 

כמה משכנתא אפשר לקבל 

מושג עקרוני במימון נקרא – אחוז המימון או שיעור המימון. ומה שחשוב לגבי משכנתא במימון ישיר זה שניתן לקבל שיעור מימון יותר גבוה מכפי שמקובל במשכנתאות רגילות וכמקובל במערכת הבנקאית. במימון חוץ בנקאי עשויים לאשר יותר משכנתא מכפי שיאשרו בבנקים, לאחר בדיקת אשראי ויכולת החזר מקדימה. 

האם כדאי משכנתא במימון ישיר

על שאלת הכדאיות אסור לדבר במונחים מוחלטים. מצד אחד, משכנתא במימון ישיר עשויה להיות יקרה יותר ממשכנתא אחרת. יחד עם זאת, אם רוצים אחוז מימון גבוה ויכולת פריסה להרבה מאוד שנים, זה פתרון שיכול להיות מאוד אפקטיבי. זה אף פתרון שיכול לבוא בחשבון במקרים מסוימים עבור מי שנחשב למסורבי בנק (אם לא אושרה משכנתא מקובלת בבנק) שמחפשים משכנתא חוץ בנקאית למוגבלים

נדגיש כי לא ניתן לומר באופן מוחלט כי משכנתא במימון ישיר ומחוץ למערכת הבנקאית תהיה יקרה יותר. במידה וציון האשראי גבוה, ניתן לעיתים למצוא פתרונות תחרותיים ואף מוזלים ביחס למקובל, בקיצור – כל מקרה לגופו. 

אז מה עכשיו? ניתן להתייעץ עם יועץ משכנתאות פרטי אובייקטיבי, אשר מתמחה בכל סוגי המשכנתאות, הן מימון בנקאי והן אשראי חוץ בנקאי ומשכנתא במימון ישיר.