ארונות קודש

ארונות קודש אלו הארונות שניצבים בכל בית כנסת, בית מדרש והיכל. ובהם נמצאים ספרי התורה הקדושים. לארון הקודש יש תפקיד עצום. הוא מהווה את נקודת המרכז בבית הכנסת, הוא מכיל את ספרי התורה בתוכו ומגן עליהם מפני נזקים מסוגים שונים. הוא מפאר את בית הכנסת מבחינת המראה ויוצר את האווירה המיוחדת שיש במקום. ארונות קודש אלו לא ארונות רגילים שמכניסים לתוכם את ספר התורה. אלו ארונות מיוחדים שיש הרבה מאד ייחודיות בתהליכי התכנון והבניה שלהם.

מה מיוחד בארונות קודש?

  • פאר וכבוד לבית הכנסת – יש התייחסות רבה לעיצוב של ארונות הקודש. הללו נבנים לרוב בהתאמה מיוחדת לפי היכל בית הכנסת (ראו דוגמא). וזאת בגלל המידות של המבנה וכן על פי התוכניות של עיצוב הפנים במקום. בהתאם לכך ייבחר הצבע המתאים, הדוגמה הרצויה ויתר הפרטים. וכך ייבנה ארון הקודש ויוקם במקום לשם ולתפארת.
  • הגנה של הספרים – ספר תורה הוא ספר בעל ערך רב. מלבד לערך המקודש שלו יש לכל ספר תורה ערך כספי גבוה. שעות ארוכות של כתיבה עומדות מאחורי כל ספר. ולכן חשוב כל כך להגן על הספרים ולמנוע נזקים. נזק עלול להיגרם כתוצאה מאש שפורצת בבית הכנסת. כתוצאה מהצפת מים וכן פריצה וגניבת ספר התורה. כדי למנוע את הנזקים הללו משלבים בארונות קודש בבתי כנסת כספת. כך שארון העץ המעוצב למעשה מהווה רק את השכבה החיצונית של הארון. ואילו בפנים מותקנת כספת עמידה ואיכותית שתפקידה למנוע נזק.
  • איכות ועמידות – ארון קודש הוא חלק מכל בית מדרש. לא ממהרים להחליף אותו לאחר תקופה קצרה. לכן בונים את הארונות הללו ברמת איכות גבוהה מאוד תוך בחירת חומרי גלם עמידים ואיכותיים במיוחד. כך שהם יגלו עמידות לאורך שנים.
שירלי צדק

שירלי צדק

קניינית ומומחית לצרכנות וקנייה חכמה שתדאג שלא תבזבזו שקל אחד יותר ממה שאתם צריכים