במהלך השנים אנחנו יכולים לראות מדדים שונים ומגוונים אשר עוזרים לנו לבחון רשויות מקומיות על פי פרמטרים שונים. מן הסתם, הפרמטרים העיקריים שאנחנו בוחנים הם חינוך, רמת חיים, תשתיות, תרבות ופנאי, מרכזי בריאות ועוד. אך אלה לא הפרמטרים היחידים בעזרתם אנחנו בוחנים עד כמה הרשויות השונות אכן נחשבות ברמה גבוהה.

אנחנו יכולים לרדת לרזולוציה הרבה יותר ממוקדת, הרבה יותר מצומצמת, בשביל לדעת ולזהות האם מדובר בעיר איכותית, עיר ברמה גבוהה, עיר אשר מספקת לתושביה וכן לכל מי שמגיע אליה, איכות חיים, מקום טוב לחיות בו או לבלות בו.

אחד הפרמטרים אותם נהוג לבחון, באופן אולי מפתיע, אלה ספסלים ממתכת שאמורים לשרת את התושבים לרווחתם. על פניו זה אולי נשמע מוזר, אך אם אנחנו נכנסים לעובי העניין, אזי שאנחנו יכולים להבין מהר מאוד מדוע מדובר בפרמטר חשוב מאוד. התקנת ספסלים מלמדת על כמה דברים.

ראשית, שהעירייה דואגת לתושבים, בפרט המבוגרים, שיהיה להם איפה לשבת, איפה לנוח, כשהם צועדים ברחובות העיר, בימים חמים או קרים. שנית, התקנת ספסלים זה לא עניין של מה בכך. זה דורש תכנון, עיצוב של המקום, התאמות. לא מדובר בהתקנת ספסל בכל מקום, אלא הכל מתבצע תחת תכנון מיוחד. שלישית, התקנת ספסלים מלמדת על חשיבה רחבה על צרכי התושבים, מעבר לדברים "הרגילים" שהם זקוקים להם.

איזו רשות מקומית משקיעה הכי הרבה בספסלים

באופן לא מפתיע, לרשויות מקומיות עשירות קל יותר להשקיע בספסלים ברחוב ובכלל בכל הנושא של ריהוט חוץ, מאשר לרשויות מקומיות עניות. לא רק שיש להן יותר כסף, יש להן את היכולת להעסיק יותר מתכננים, מעצבים ואנשי מקצוע אחרים שיתכננו את הנושא ויוציאו אותו לפעול.

יתרה מזו, לרשויות עשירות יש הרבה יותר כסף ויכולת לערוך סקרי דעת קהל ולזהות מה בדיוק התושבים צריכים, כולל ספסלים במקומות שונים.

אז איפה נמצא אותם? מן הסתם בערים כמו תל אביב, מודיעין, רעננה, הרצליה, ובעוד שורה של ערים שנחשבות עשירות, מבוססות ומאוד ידידותיות לתושבים שלהן. בכל אחת מהן נמצא פריסה רחבה של ספסלים בכל שטחי היישוב.