רוב המוסדות להשכלה גבוהה בארצות הברית ובקנדה כמו גם מוסדות השכלה גבוהה בארץ דורשים מבחן GRE על מנת שאשר יהיה להתקבל ללימודם לתארים מתקדמים. מדובר במבחן פסיכוטכני שהוא נכתב על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה אמריקאית.

המטרה של הבחינה היא להעריך מהם הכישורים של המועמדים מבחינת חשיבה כמותית, מבחינת הכתיבה האנליטית כמו גם מבחינת שפה מילולית. למעשה הכישורים הללו אינם קשורים ללימודי מקצוע כלשהם אלא שמדובר בכישורים שנרכשים עם הזמן באופן טבעי. סטודנטים שחפצים ללמוד ולהתקדם ולקבל תארים מתקדמים בין אם זה בארץ ובין אם זה בחוץ לארץ, אמורים לעבור את המבחן על מנת שיבחנו את אפשרויות הקבלה שלהם ללימודי תואר שני וכן לקבלת דוקטורט.

 

איך נראה המבחן?

במבחן ישנם שלושה פרקים. יש את הכתיבה האנליטית יש א החשיבה המילולית ויש את החשיבה הכמותית. הבחינה היא למעשה בחינה ממוחשבת אדפטיבית. בסוג כזה של מבחנם נקבעת הרמה של השאלות באופן כזה כאשר כל שאלה מתבססת על השאלה הקודמת לה. כלומר ככל שעונים בצורה נכונה על השאלות הרח שהרמה של השאלות הבאות עולה עוד. כך גם להיפך ככל שהנבחן יענה תשובות שגויות על השאלות הרי שהרמה של השאלו אחר כך יורדת בהתאם. זו הסיבה כי הציון לא יוכל להיקבע רק בהתאם למספר התשובות הנכונות אשר הנבחן ענה אלא גם בהתאם לכמות ולרמה של השאלות הנכונות כי זה בעצם מהווה האינדיקציה להבנת החומר והשאלות עליו נשאל הנבחן במבחן.

 

מתי עושים את המבחן?

למעשה אפשר לעבור את המבחן פעם אחת בכל חודש קלנדרי. כך שאם נכשלתם במבחן אחד, אתם יכולים לנסות לתקן את המעוות בחודש שלאחר מכן. אך חשוב לדעת כי אי אפשר לבצע את המבחן יותר מחמש פעמים במשך שנה אחת. כך שבהחלט שוב להתכונן כראוי למבחן על מנת שניתן יהיה לעבור אותו בהצלחה. את המבחן הכי מוצלח, אפשר יהיה להציג בפני האוניברסיטה הנבחרת.

 

כך תצליחו במבחן

על מנת להצליח במבחן חשוב להיעזר באנשי מקצוע ולהתייעץ איתם לפני שניגשים לבחינה.