מבנים ציבוריים, עסקיים ופרטיים בהם שוהים, עובדים ועוברים אנשים רבים חייבים לעבור בדיקות בטיחות. כל הבדיקות הללו חייבות להתבצע על פי החוק. בודק אותם ממונה/יועץ בטיחות בעל הסמכה אשר גם ממלא טופס מיוחד בהם הוא רושם את הממצאים. סקר בטיחות כולל בדיקת כל האתרים במתחם, ובמיוחד, הרגישים שבהם יש חשש לתאונות. הבדיקה נעשית לסיכונים אפשריים כמו: אש, בטיחות מבנה כללית, מערכות חשמל, מכונות וכלי עבודה בדגש על חשמליים ומכאניים בנוסף נבדקים נושאי שילוט כללי וספציפי לחללים וחדרים מסוימים, חוזי עבודה מול קבלני מטבח, ניקיון ותחזוקה. בטופס מצוינים שמות האחראים ותפקידיהם לכל תחום.

 

בדיקות הכרחיות

החשש מהתפרצות אש הוא אחד החמורים ביותר והוא מוחשי מאוד במעבדות, במחסנים, באולמות ייצור וכדומה. הנושא שנבדק הוא קיום אישור בתוקף של הרשות לכבאות והצלה, קיום ממלטים משריפה, קיום מערכות וציוד לכיבוי אש כנדרש. נושא הבטיחות במבנה נבדק לגבי חלונות ודלתות על פי אישור של מהנדס או הנדסאי בתחום המבנים וכל בעל אסמכה רשמי אחר לכך. בנוסף, אישור מחשמלאי מוסמך לתקינות מערכות החשמל. כמו כן, אישור מבודק מוסמך לכלים כמו: מעליות, דרגנועים, אביזרי ומכונות הרמה וכלי לחץ.

 

חשיבות הבטיחות ובבדיקות כלליות

החשיבות של בדיקות אלו היא רבה בכדי לאפשר לכל עובד או שוהה במקום סביבה בטיחותית. גם בעלי ומנהלי האתרים הללו יזכו לשקט נפשי ביודעם שהאתר בטוח לשהייה וכי נבדק מבחינה מקצועית. ההגנה הנ"ל היא הדרך הטובה ביותר למניעת תאונות אשר נזקן גדול וההוצאות לפתרון הבעיות הנוצרות הוא יקר שבעתיים. יועץ בטיחות הפועל מטעם חברת בטיחות בעלת מוניטין והסמכה רשמית יכול לסייע רבות בנושא. מומלץ ליצור קשר עם החברה על בסיס מזדמן או לקבל שירותיה על בסיס קבוע.