אם אתם נמצאים בפני חוסר וודאות ותחושות אכזבה בתהליך הבאת ילד לעולם, תשמחו לדעת כי קיימות שיטות איכותיות ומוצלחות שיסייעו לכם במטרה להשגת היריון גם אם מדובר על בעיית פוריות הנמצאת אצל הגבר. אחת מהשיטות הללו כוללת תהליך של אבחון מורפולוגי, שלמרות השם המורכב והמעט מרתיע זהו הליך בדיקה מעמיק ומקצועי המאפשר לתת תמונת מצב יותר ברורה ומקיפה בנוגע לאיכות תאי הזרע של הגבר.

מהו אבחון מורפולוגי?

אבחונים מורפולוגיים הינם חלק מתהליכי בדיקות אנדרולוגיות המתבצעות במעבדות המתמחות בתחום פוריות הגבר. תהליך אבחון מורפולוגי נועד כדי לבחון את התנועתיות של תאי הזרע הגבריים וכן גם את הצורניות שלהם, זאת כחלק מתהליך בירור ובדיקות אי-פריון שהגבר נדרש לבצע כדי למצוא את הגורם לבעיית אי השגת הריון. 

מתי מומלץ לעבור אבחונים מורפולוגיים?

כיוון שאבחון מורפולוגי בוחן בצורה מעמיקה את הצורה והתנועתיות של תאי הזרע, מומלץ לבצע את הליך הבדיקה הזה לאחר מספר ניסיונות של טיפולי הפריה חוץ גופית שאינם משיגים היריון. לרוב כאשר כל יתר הבדיקות של האישה והגבר תקינות אך תהליכי הכניסה להיריון לא צולחים, נדרשת בחינה מעמיקה של התאים הפנימיים של הזרע כדי להבין האם הבעיה קיימת בהם.

מה המטרה של האבחון המורפולוגי?

יש להדגיש כי הליך אבחון מורפולוגי מעמיק נועד לבדוק את הצורה התוך-תאית של תאי הזרע, זאת כדי להבין האם הנבדק מתאים לביצוע הליך מיון זרע מורפולוגי המאפשר לברור ולבחור את תאי הזרע האיכותיים ביותר לצורך החדרתם אל הביצית.

מה ההבדל בין אבחונים מורפולוגיים לבין בדיקות זרע רגילות?

בדיקות זרע סטנדרטיות מאפשרות לאבחן פרמטרים שונים בתאי הזרע ביניהם גם הצורה והתנועתיות של התאים, ואילו אבחונים מורפולוגיים הינם בדיקות מעמיקות יותר הנערכות בתאי הזרע כאשר הליך הבדיקה מגיע עד לבדיקת החלק התוך-תאי של הזרע.

מעוניינים לדעת עוד על אבחונים מורפולגיים היכנסו לאתר של מעבדות גבריאל – מרכז לפוריות הגבר