הרבה פעמים אנחנו יכולים לראות ציורים ותמונות שיש עליהם סממנים שונים ומגוונים, אך הם אינם ברורים. לא מדובר בדמות מסוימת, עצמים או כל דבר אחר. אלה מדובר בצורות לא ברורות, סימנים לא חד משמעיים, התפשטות של צבעים וכן של קומפוזיציה או צורות שונות, באופן לא מוגדר. לנו זה נראה אולי דבר לא ברור, אך מי שמבין באמנות יודע שמדובר ביצירה אבסטרקטית, קרי יצירה מופשטת.

הרעיון של ציורים אבסטרקטיים הוא הרבה יותר מהיכולת להציג לנו מבנה מסוים חסר הגדרה או מבנה שאין לו זהות כזו או אחרת. הרעיון הוא, שכל דבר שאנחנו רואים בעין, יש לו פרשנות, כל יצירה אומנותית עומדת בפני עצמה גם אם אין בה דמויות, אין בה עצמים, משהו מוגדר וברור. לכל יצירה יש פרשנות שאנחנו יכולים לתת לה, כל אחד בדרכו, על פי מה שהוא רואה.

אנחנו יכולים לראות בציורים האלה צורות גיאומטריות, ציורי נוף אורבני, אנחנו יכולים לראות בהם התפזרות של צבעים, אנחנו יכולים גם להניח שכל צבע מסמל משהו שוניה ומיוחד. אנחנו יכולים לבחור מה לראות בהם.

מה אנחנו יכולים לעשות עם ציורים אבסטרקטיים

ציורים אבסטרקטיים של האומנית אפרת אילן, נחשבים בעיניי רבים כחלק ממה שמוגדר היום "אומנות מודרנית". רבים תוקפים את הגישה הזאת, בטענה שלא מדובר באמת באומנות, אך זה לא מדויק, שכן זה הרעיון של גישה זו, להציג כל דבר כיצירה אומנותית, בכל דבר אנחנו יכולים להשתמש, כל דבר יכול להתאים לנו כך או אחרת, בין אם זה למוזיאונים, בין אם זה לתערוכות, מבני מגורים, עסקים וכדומה.

אנחנו יכולים לעשות שימוש נרחב באומנות אבסטרקטית בתנאי כמובן שהיא מתאימה לסגנון ולעיצוב של המקום. חשוב לזכור, לא בכל מקום יהיה אפשרי להשתמש בציורים כאלה, מן הסתם אנחנו נצטרך להתאים את זה על פי אופי המקום, אופי השימוש שנעשה בו, האנשים שאמורים להשתמש בו, ועוד.

לפני סיום נדגיש, עצם זה שמדובר בציור מופשט לא אומר שהוא צריך להיות בלי טעם או בטעם רע. הוא צריך להיות יפה וייצוגי בשביל המקום בו אנחנו מבקשים לתלות אותו.