מה ראשי התיבות של תמ"א 38? תכנית המתאר הארצית מס' 38 המוכרת לכולנו בקיצור הנפוץ והשגור בפי הישראלים של ימינו בשם תמ"א 38.

מדינת ישראל נקטה בצעדים גדולים כחלק מההיערכות לרעידות אדמה חזקות. אחד הצעדים המשמעותיים הוא תכנית המתאר הארצית מספר 38. תכנית המתייחסת לכל שטח מדינת ישראל וקובעת כי מבנה למגורים או לכמה מטרות אחרות שיעמוד במספר קריטריונים, יכול לזכות בבונוסים משמעותיים במיוחד, כל זאת למען קידום חיזוק הבניין והגברת עמידותו מרעידות אדמה חזקות שעתידות להתרחש בשטח ישראל.

מתי תכנית תמ"א 38 נכנסה לתוקף ?

תכנית תמ"א 38 נכנסה לתוקף בתחילת 2005. תוכנית זו ייעודה לחזק את היסודות של מבנים ישנים, שיש חשש סביר לכך שיקרסו בזמן התרחשותה של רעידת אדמה חזקה בארץ.

מה השכיחות של תוכנית זו בארץ?

עד כה, במדינת ישראל אותרו מעל למיליון דירות בבנייני מגורים שצריך לבצע חיזוק משמעותי ליסודותיהם של בניינים אלה. תכנית תמ"א 38 חלה על מבנים שההיתר לבנייתם הוצא לפני ה-1 בינואר 1980, חוץ ממספר מבנים אותם פטר התקן הישראלי לרעידות אדמה מתוכנית זו.

מהם התמריצים לתכנית זו?

היזמים נהנים מהטבות משמעותיות, שהרי היזמים מקבלים זכויות בנייה לבניין הקיים אשר מאפשרות בניית דירות נוספות בקומות מעל גג הבניין הנוכחי. כך ניתן יהיה להשכיר או למכור את הדירות החדשות שיהיו שייכות לקבלן וכך יהפוך הפרויקט למשתלם כלכלית ליזם העבודה

במידה והוחלט על הריסת הבניין ובנייה מחדש של הבניין מאפס למאה, היזם יקבל  זכויות רבות יותר שמתבטאות בזכויות לבניית בניין חדיש שכולל כמובן דירות לבעלי הדירות של הבניין שנהרס, בנוסף לדירות חדשות אותן יוכל היזם לבנות בבניין החדש, ולמכור אותן.

היכן בעל הדירה יגור בעת הריסת הבניין ובנייתו מחדש?

אל דאגה, יזם הבנייה יממן לכל בעלי הדירות הישנות שיהרסו מבלי יוצר מן הכלל מגורים מלאים בשכירות עד לסיום הבנייה, אז יקבלו דירה חדישה ואף גדולה יותר מזו שהייתה להם, זו תהיה ממש עליה באיכות החיים של הדיירים. למידע נוסף בנושא לחצו כאן.