כל מי שעבר ניתוח בחייו, יודע עד כמה קשה ומעייף יכול להיות תהליך ההתאוששות. הגוף עבר טראומה קשה, ולכן לוקח לו לא מעט זמן להתאושש ולחזור לתפקד באופן תקין. עם זאת, חשוב לזכור כי אנשים מבוגרים יותר, בעלי מערכת חיסונית חלשה יותר, יתקשו עוד יותר לחזור לשגרה לאחר הניתוח. קשישים רבים חווים רגשות לא פשוטים של פחד, חרדה, בלבול וחוסר התמצאות לאחר הניתוח.

הם שוכחים מדוע הם בכלל נמצאים בבית החולים, הם חווים תחושות של חוסר אונים, תסכול וכדומה. לכן במקרים מסוג זה, חשוב שיהיה ליד הקשיש אדם שהוא יוכל לסמוך עליו. במידה ואף בן משפחה לא יכול ללוות את הקשיש במהלך ההתאוששות שאחרי הניתוח, מומלץ לשכור את שירותיו של מטפל אישי או אחות מקצועית.

מנוחה אחרי ניתוח לקשיש – כיצד להקל עליו ולזרז את תהליך ההחלמה?

כאמור, לאחר כל סוג של ניתוח הגוף חלש יותר וזקוק למנוחה טובה כדי לחזור לשגרה. עם זאת, קשישים רבים מתקשים להימצא בבית החולים, הם חווים בלבול וחוסר התמצאות, דבר שמוסיף מתח וסטרס נוסף לגוף. לכן על מנת להקל על הקשיש ולזרז את תהליך ההחלמה שלו, חשוב שיהיה לידו אדם מקצועי ואמין שיוכל לסייע לו בכל נושא ובכל עניין. מטפל אישי למשל, יוכל לסייע לקשיש לקום מהמיטה, לגשת לשירותים וכמובן לקרוא לצוות הרפואי במידת הצורך.

מצב הרפואה הציבורית בארץ לא פשוט, קיים עומס רב בכל המחלקות כך שהעומס על הצוות הרפואית עצום. לא תמיד האחיות מצליחות לספק את השירות האישי והמקצועי ביותר לכל מטופל, לכן מומלץ תמיד להצטייד באחות פרטית לאחר ניתוח. האחות תלווה את הקשיש לאחר הניתוח בזמן שהוא מאושפז ולאחר מכן, במהלך ההתאוששות בביתו. היא תשגיח עליו בזמן ששאר בני המשפחה שלו עסוקים, היא תוכל לסייע לו להתלבש, להתרחץ ולבצע את שאר הפעולות היומיומיות שלו. במידת הצורך, היא תספק לו טיפול רפואי דרוש ותדע לקרוא לצוות הרפואי במקרה חירום.

לסיכום, מנוחה אחרי ניתוח לקשיש הינה מרכיב חיוני בתהליך ההחלמה. הגוף לא יצליח להחלים ללא מנוחה מספקת, ולכן חשוב לספק לקשיש השגחה פרטית אחרי ניתוח ואת כל הסיוע הדרוש.