מקום טוב להתחיל להסביר בו על החשיבות בהידרותרפיה למבוגרים, הוא לגשת מקור החיים. מקורם של החיים בכדור הארץ באוקיינוסים הקדומים. אבות אבותיהם של בני האדם התפתחו וגדלו במים ואף העובר האנושי מתפתח בסביבה מימית (ברחם של האם המגוננת). הקשר בין בני האדם למים עובר דרך היבטים היסטוריים, פיזיולוגיים, רגשיים. בהינתן כל זאת, נתאר כעת היבטים מעשיים שיתארו על החשיבות של הידרותרפיה למבוגרים, לרבות קשישים בני הגיל השלישי או הרביעי. 

כוח הריפוי והשיקום של המים 

החשיבות בהידרותרפיה למבוגרים נשענת בין היתר על כוח הריפוי והשיקום של המים. אין זו מיסטיקה, אלא עובדה מדעית. כולנו מרגישים בנוח בתוך בריכה מחוממת ונעימה. המים תומכים בגוף מכל הכיוונים ומשקל הגוף נעשה נמוך יותר, ביחס לכל מקום אחר מחוץ למים. הידרותרפיה למבוגרים מאפשרת לשלב בין הנאה, ריפוי, שיקום ומשחק, על פי הצורך. 

  1. הידרותרפיה למבוגרים מאפשרת ביצוע פעילות ספורטיבית, מחזקת ובריאה, בכל גיל. מתאים גם למבוגרים שמתמודדים עם מחלה כרונית או פציעה. 
  2. טיפול במים מאפשר ביצוע תרגילים וספורט, אפילו לאנשים שאיבדו את יכולת ההליכה בשל נכות או פגיעה נוירולוגית. שימוש במצופים ועזרים לפי הצורך.  
  3. זהו טיפול שיכול להתאים לחיזוק שרירים בכל גיל וכן לצורך חיזוק עצמות אפילו לסובלים או סובלות מאוסטיאופורוזיס. 
  4. פעילות מן הסוג הזה למבוגרים, יכולה להתאים אף לסובלים מדמנציה או שיטיון. בסביבה מבוקרת, עם מדריכים מיומנים, ניתן להפיק תועלת שיקומית בלתי מבוטלת ברמה הקוגניטיבית וברמת זיכרון השרירים. 
  5. בסביבה המימית אין חשש מנפילות, אין חשש מפציעה, ניתן לעבוד עם עזרים, בפעילות המשלבת ספורט, משחק ותנועה. 

ניתן לבנות תוכנית טיפול מדורגת, פעילות בקבוצה קטנה או בטיפול אישי מול מדריך. למידע נוסף בית ספר לשחייה