תביעת לשון הרע נחשבת לייחודית במשפט האזרחי. הייחוד נובע מכך שניתן לתבוע ולקבל פיצוי משמעותי למדי, אפילו ללא החובה להוכיח כי נגרם נזק. יחד עם זאת, אין להסיק מכך כי מדובר בסוגיה משפטית פשוטה ובוודאי שהיא איננה קלת ערך. במיוחד לאור קלות הפצת לשון הרגע בימינו, הגשת תביעת לשון הרע מתחילה בראש ובראשונה עם ייעוץ שניתן על ידי עו"ד הבקיא בכך. 

מדוע התביעה עשויה להיות מורכבת 

לכאורה, אין זה דבר מסובך להביא ראיות לכך כי שמו הטוב של אדם נפגע בדרך כזאת או אחרת, בשל פרסום מבזה. אולם, תביעת לשון הרע צריכה להיות מוגשת תוך הכרת החוק, הבנת רוח החוק ובקיאות איתנה בפסיקה בנושאי לשון הרע. התביעה עשויה להיות מורכבת, מפני שישנן טענות הגנה שונות שעשויות לשמוט את הקרקע המשפטית. לדוגמא, ישנם פרסומים שנחשבים למותרים, בתנאים מסוימים לנתבע תעמוד הגנת תום הלב או העלאת טענה "אמת דיברתי". תפקידו של עורך הדין בתביעות מסוג זה היא להיערך מראש לטענות ולמצגים שעשויים לעלות בבית המשפט. 

כל מקרה נבחן לגופו

בטרם תוגש תביעה, ראוי, רצוי ולרוב הכרחי להתייעץ עם עורך דין שעוסק בכך ומכיר לעומק את עניינם של עוולות אזרחיות ופליליות. בעצה אחת עם עורך הדין, לאור מכלול הראיות והעובדות שעל הפרק, ניתן להחליט מהי הדרך שבה רוצים לפסוע. לדוגמא, ניתן לפסוע בדרך של הגשת תביעה לפיצוי במדרגה ראשונה, כלומר ללא צורך לעמוד בנטל של הבאת ראיות לנזק. ניתן לפסוע בדרך של הגשת תביעה לפיצוי מוגדל, כאשר עורך הדין צריך לעמוד בנטל של הבאת ראיות לנזקים מהותיים וכימות של היקפם. לא ניתן להגדיר מראש כללים ברורים לגבי מהו הנתיב הרצוי שכן כל מקרה נבחן היטב לגופו. 

לתיאום פגישת ייעוץ היכנסו לאתר: https://www.hahn-law.co.il/