קיבלתם הצעה לרכישת קרקע חקלאית? רגע לפני שתשקיעו את כספכם בקניה, עליכם לבדוק האם שווה להשקיע סכום שלכאורה חסכתם הרבה מאוד זמן, מכיוון שקרקע חקלאית עולה כסף רב.

ראשית עליכם לפנות לשמאי מוסמך ומקצועי שתוכלו לסמוך עליו ולבצע עסקה בטוחה, שלא תתחרטו עליה.

 

בדיקת זמינות הקרקע להפשרה

אם תרצו להשקיע בקרקע חקלאית תצטרכו גם לבדוק, האם ישנם תכניות כלשהם להפשרת הקרקע לבניה. היום תוכלו למצוא פרסומים רבים של מכירת קרקעות חקלאיות להשקעה, המוצגים בפרסומים כקרקע שתופשר למגורים עתידיים.

לא תמיד המידע שתמצאו על הקרקע הוא אמין ולכן תיקנה מועצת שמאי המקרקעין תקן שנערך בשביל לסייע למקרים רבים בהם לא ניתן מידע אמתי ונאות על הקרקע ללקוח הפוטנציאלי, שיוכל לבדוק את הסיכונים האפשריים ברכישת הקרקע.

התקן נועד על מנת לשפר את המידע המתפרסם לציבור שרוצה להשקיע בקרקע חקלאית, שיוכל לבדוק את המצב המשפטי או התכנוני של הקרקע.

 

לפי מה ייבדק שווי הקרקע

על השמאי לבדוק תחילה את הערך של הקרקע להשקעה במצבה העכשווי, וכן על פי התוכניות המאושרות שכבר חלו על הקרקע, בהנחה שאולי ההפשרה לא תתבצע לבסוף. ועליו לפרט את כל התהליכים שיהיה על בעל הקרקע לעבור עד לאישורים. כמו כן יצטרך השמאי לאמוד את הזמן שיידרש לביצוע כל השלבים, כשעל הלקוח לשלם את המיסים והתשלומים במהלך הבדיקות על מנת לקבל את האישורים.

אם לפי ראות עיניו של השמאי, לא קיים סיכוי ממשי שהתוכנית המוצעת על הקרקע כעת תתבצע, יהיה עליו לקבוע רק את שווי הקרקע בהווה ולא את שוויה התיאורטי על פי התוכנית.

כך יהיו בידי מי שרוצה להשקיע בקרקע חקלאית כלים יעילים שיוכל לבדוק את הסכויים מול הסיכונים הגלומים במכירת וקניית קרקעות חקלאיות להשקעה.

 

מוזמנים לפנות עוד היום לקבלת מידע נוסף – בנאי שמאות מקרקעין.