אף אחד לא ממש אוהב להתעסק עם דברים הקשורים במוות ובסידורים הכרוכים בהבאת אדם יקר ואהוב למקום מנוחתו האחרון. עם זאת, ברור לכולם כי מדובר בסיטואציה בה יעמוד כל אדם במהלך חייו לפחות פעם אחת. על כן, חשוב להיות מוכנים לכך ולדעת מה צריך לעשות כאשר אדם קרוב נפטר, וחשוב לעשות זאת שכן תחושת האבל והאובדן עשויה להשפיע על שיקול הדעת ולהקשות על ביצוע המשימות הטכניות הרבות. אחת המשימות החשובות והעיקריות ברגע הזה היא כמובן רכישת מצבה, מה שעשוי להיות לפעמים גם עסק יקר. בואו ננסה להבין כמה אמורה לעלות מצבה ואיזה פרמטרים קובעים את מחירה בסופו של דבר.

מיקום

צריך להבין שמחיר מצבה משתנה ממקום למקום, שכן החברות שמוכרות את המצבות לציבור הרחב משלמות אגרות מסוימות לכל בית עלמין. כך למשל מחירי מצבות בירושלים יהיו בטווח מסוים בעוד מחירי מצבות בתל אביב עשויים להיות ממוקמים על סקאלה אחרת לגמרי. לפני שאתם ניגשים לבחירת מצבה, בדקו היכן אמור להיות מקום הקבורה, מה שישפיע על המחיר הסופי ככל הנראה.

גודל ועיצוב

רוב האנשים בוחרים במצבות סטנדרטיות בעבור היקרים שלהם, אבל יש גם מי שמעדיף דווקא מצבה מפוארת יותר. חשוב להבין כי ככל שהמצבה תהיה מהודרת ומפוארת יותר, כך מחירה יעילה. זה כולל כמובן את החומר ממנה עשויה המצבה, את העיטורים שתבחרו לשים עליה, את הטקסט שתרצו שיהיה עליה שיעלה את המחיר ככל שיהיה ארוך יותר וכך הלאה. הרבה פעמים אנשים חושבים שהדרך הנכונה לכבד את המת היא לרכוש מצבה מהודרת ויקרה, אבל חשוב לדעת שגם מצבה הנחשבת לסטנדרטית היא יותר היא בחירה ראויה.

הוצאות נוספות

זכרו כי מעבר לרכישת המצבה ישנן עוד הוצאות כמו אגרות קבורה, שינוע, רב שיערוך את טקס הקבורה וכן הלאה. על כן מומלץ לברר מראש כמה יעלה לכם על התהליך לפי הבחירות שלכם ולהבין עוד בטרם הרכישה אם זה עומד במסגרת התקציב שלכם.

זכרו – מומלץ תמיד לברר את כל הדברים החשובים מראש על מנת שלא להיגרר להוצאות מיותרות.