תקופת ההיריון היא אחת התקופות המרגשות ביותר בחייה של אישה, ועם זאת מדובר גם בתקופה שעשויה להיות מאתגרת. בין אם זה ההיריון הראשון ובין לא, יכול להיות שיש לך לא מעט שאלות ותהיות לגבי מה מותר לך לעשות ומה אסור. ריכזנו בעבורך כמה פרטים חשובים בנושא.

בדיקות הריון

ראשית נציין שכדאי לפנות לרופא הנשים כמה חודשים לפני שמתכננים להיכנס להריון (כמובן במידה ומדובר בהריון מתוכנן) וזאת כדי לבצע בדיקות דם גנטיות ובדיקות חיוניות נוספות. כמו כן, במהלך תקופת ההיריון תצטרכי לגשת ללא מעט בדיקות שונות לעיתים קרובות – לכן כדאי להיות עם אצבע על הדופק, זאת כי רשלנות בהריון עשויה להתרחש גם בשלבים המוקדמים של התהליך, ועם תשומת הלב הנכונה, תוכלי להימנע מכך.

חומצה פולית: כן או לא?

כן. חשוב לצרוך חומצה פולית לפני ההיריון ובמהלכו, משום שמדובר בתוסף שעשוי למנוע פגמים מולדים בעובר. ההמלצה היא להתחיל ליטול את התוסף כשלושה חודשים לפני ההיריון המתוכנן ובמהלך תקופת ההיריון. כך או כך, יש להתייעץ עם רופא הנשים שלך ולא לקחת החלטות באופן עצמאי.

מה אסור לאכול במהלך ההריון?

חשוב לשמור על תזונה נכונה בתקופת ההיריון, ולהימנע ממאכלים מסוימים כמו דגים נאים (וכמובן גם סושי), פירות ים שאינם מבושלים וביצים חיות (בין היתר גם מיונז). נוסף לכך יש להימנע מאכילת גבינות שאינן מפוסטרות, נבטים ופטריות.

ומה לגבי אכילה במסעדות? זה אפשרי, כל עוד המקום נקי ומסודר, וההיגיינה ברמה גבוהה. חשוב לעדכן את המלצר שאת בהריון על מנת להימנע מהכנת המזון על מצע שבו הוכנו דגים נאים (בעיקר בסושיות ומקומות בהם מוכרים אוכל אסייתי).

נוסף לכל אלה נציין שבמהלך ההיריון אסור לצרוך אלכוהול ורצוי מאוד להימנע משתיית קפה וצריכת קפאין. קחו בחשבון שקפאין עשוי להימצא גם בתה ובשוקולדים.

 

חשוב להקפיד על כל ההנחיות במהלך ההיריון ולהגיע לכל הבדיקות על מנת לוודא שההיריון מתקדם באופן תקין והתינוק בריא. זו אמנם תקופה מאתגרת, אך היא טומנת בחובה לא מעט רגעים מרגשים ומיוחדים. בשעה טובה!