מה זה מנהל עזבון? ומהו עיזבון? אם אתם מוצאים את עצמכם בעיצומו של סכסכוך בנוגע לירושה – חשוב שתכירו את המושג, ותבינו כיצד אנשי המקצוע יכולים לסייע לכם לצאת מן הפלונטר. 

כידוע, כאשר אדם קרוב אלינו נפטר, הוא מותיר אחריו במרבית המקרים צוואה ברורה, אשר נועדה לחלק נכסים, רכוש ושאר פריטים בין היורשים. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם נותרים נכסים ועיזבונות ללא טיפול או הוראה ברורה. כאשר לעיתים קרובות נדרש סילוק חובות, סילוק שעבודים וביצוע שאר סידורים, אותם הותיר אחריו האדם שנפטר. 

במקרים כאלה, יש להיעזר בחוק הירושה אשר נועד להסדיר עיזבונות של הנפטר, בעוד שבמקרים שונים דרוש מנהל עזבון מקצועי אשר ידע לנהל את הנכסים בצורה שתסייע ליורשים לצאת מן התסבוכת. 

מה צריך לדעת אודות מנהל עזבון?

אדם זה ממונה על ניהול עיזבון הנפטר (ראו בלינק https://ygoldlaw.co.il/?page_id=1841), זאת בעיקר כאשר ישנה מחלוקת בין היורשים או חוסר יכולת לנהל את הנכסים. מנהל כזה, הוא מי שממונה לנהל את הנכסים, לגבות חובות ולדאוג לתשלום חובות של הנפטר. אדם זה, מטרתו לתת מענה ליורשים בעת הצורך. מנהל כזה, ממונה להמשיך לנהל נכסים למכירה, נכסים להשכרה, חברות ועסקים. בכך האחריות אינה מוטלת על היורשים, בעוד שמנהל העזבון, יכול להיות ממונה על העזבון באופן קבוע או זמני.

מתי צריך לאתר ולמנות מנהל עזבון?

בראשית, חשוב לדעת כי בחירה אדם אחר ואפילו באשם זר שינהל את נכסי הנפטר, אינה מומלצת, בעוד שרצוי – לפני בחירת המנהל – לנסות להגיע להסכם יורשים. במידה ואין אפשרות לעשות זאת, יש באמצעות תשלום אגרה להתחיל לבצע את הפעולה, תוך מינוי אדם כזה רק אם יש צורך ממשי במינוי המנהל. המנהל יכול להתמנות באופן זמני לניהול הנכסים או עד יצירת הסכם ירושה או קבלת צו בית משפט בכל הנוגע לחלוקה של הנכסים. 

כיום ישנם מספר סיבות בגינן ממנים מנהל ירושה, והן:

*מי שיוכל להתמנות למנהל עזבון, יהיה תושב הארץ שלא הוזכר בצוואה, כמו עורך דין או נוטריון המכיר את חוקי הירושה.

*במקרים של מחלוקת קשה בין יורשים, יש לפנות לעורך דין ירושה. איש מקצוע זה יוכל לייצג אתכם בבית המשפט, או לסייע לכם להשיג הסכם בין יורשים. כמו כן, עורך הדין יעזור לחלק נכון את הנכסים ולהתנהל נכון מול הבירוקרטיה שדרושה בעת התהליך.

קראו גם על היטל השבחה.