אם אתם מוצאים שאתם לא יודעים מנוח בנוגע למספר הפעמים שאתם מכבים את האור, אם אתם שוטפים את הידיים שוב ושוב, מתקלחים מספר רב של פעמים ביום, סופרים את מספר המדרגות בדרך לבית או לאוניברסיטה…אם אתם תולשים שיער הקרקפת הידיים ועושים דברים שבטווח הקרוב והרחוק אינם נעימים לכם – ייתכן שאתם סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית הידועה בראשי התיבות OCD

הפרעה כזאת Disorder Obsessive–Compulsive מתאפיינת גם במעשים, אבל גם במחשבות טורדניות שפשוט אינן נותנות מנוח. מדובר, על פי ההגדרה או הסימפטומים, בעיסוק אובססיבי בפעולות כפייתיות או בטקסים, ובריטואלים שונים, ממש כמו כאלה שמאפיינים אנשים דתיים. 

ה"טקסים" האלה אשר יכולים להעיב מאד על חיי היום יום, עוסקים גם בילדים וגם במבוגרים, והם לא עוסקים בדת, אלא בפעולות שחוזרות על עצמן, וסימפטומים של כפייתיות ופחד אמיתי ממה שעלול להגיע במידה והטקסים לא יתקיימו. 

אם אתם או מישהו מבני המשפחה שלכם סובל ממצב של הפרעה טורדנית כפייתית – חשוב לדעת כיצד לטפל בעניין. 

אז איך מטפלים בהפרעות טורדניות כפייתיות? הנה כמה שיטות טיפול נפוצות:

בתחילה חשוב לדעת שטיפול בהפרעה זאת נחשב יעיל וטוב משום שמדובר בהפרעה נפוצה יחסית. הטיפול בדרך כלל נעשה באמצעות שיטות CBT – הלוא היא טיפול התנהגותי קוגניטיבי, וטיפול מטא קוגניטיבי שנועד לשנות עמדות של המטופל ביחס למחשבות, רגשות, דימויים, ושאר מחשבות וקישורים שעושה אדם שסובל מהפרעה טורדנית כפייתית. כדי לטפל בנושא, כדאי לפנות אל פסיכולוג מומחה בטיפול התנהגתי קוגניטיבי ולהתאים את שיטת הטיפול למי שסובל מההפרעה. אז זה הזמן לחיות טוב יותר באיכות חיים מטיבה ורגועה. 

אולי יעניין אותך גם טיפול פסיכולוגי לילדים בחיפה