תהליך גירושין איננו תהליך קל עבור כל זוג וכאשר מדובר על זוג שיש לו ילדים, מדובר בתהליך לא פשוט כלל הן עבור בני הזוג והן עבור הילדים. אין כמעט ילדים אשר מעוניינים שההורים שלהם ייפרדו ולא פעם, המחלוקות על היכן הילדים יהיו ומתי, גורמת לילדים עגמות נפש רבה. תהליך גירושין דורש בו קביעת הסדרי משמורת משותפת בין ההורים בנוגע לילדים שלהם. בעבר, בתי המשפט העניקו באופן אוטומטי משמורת מלאה לאם, כאשר האב היה יכול לפגוש את ילדיו בזמנים קבועים שנקבעו מראש. כיום, בית המשפט יעדיף עדיין משמורת לאדם על ילדיה וככל שהם יהיו קטנים יותר, הרי שבית המשפט בהחלט יעדיף להכריע לגבי משמורת מלאה לאם. אך ישנם לא מעט מצבים שבהם האב יכול לקבל משמורת מלאה או משמורת משותפת על ילדיהם.

משמורת על ילדים- כיצד זה נקבע

כאמור, בעשורים האחרונים, ניתן לראות שינויים רבים בתפיסה של בתי הדין לגבי טובת הילד. בעוד שבעבר בתי הדין הגדירו את טובת הילד בתהליך גירושין במשמורת בלעדית לאם, הרי שכיום בית הדין בוחן כל מקרה לעומק, על מנת להכריע מהי טובת הילדים באמת בקשר למשמורת עליהם. ישנם לא מעט אבות אשר מעורבים בחיי הילדים שלהם, לעיתים אף יותר מאימהות ולא פעם, מי שמבצע את מרב הטיפולים השוטפים היומיומיים בילדים הוא דווקא האב במשפחה. לכן, בית הדין כבר לא פוסק בעיניים עצומות משמורת לאם ולא פעם, הוא בוחן את הבקשה של האב למשמורת משותפת שהוגשה באמצעות עו"ד גירושין בכובד ראש ובצורה חיובית.

כיצד מגיעים להכרעה לגבי משמורת על ילדים

לא מעט זוגות מגיעים באופן עצמאי להכרעה לגבי המשמורת על הילדים ולא פעם, גם על הסדרי ראייה. אולם, ישנם מקרים שבהם שני בני הזוג מעוניינים במשמורת מלאה ולא מצליחים להגיע להכרעה לגבי משמורת. במקרה שכזה, בית המשפט ימנה פקידת סעד אשר תבחן את המסוגלות ההורית של שני ההורים, את היכולת של כל אחד מהם לספק לילדים תנאים פיזיים טובים למגורים וכן, שלכל אחד מהם יש את הזמן לשהות עם ילדיו בצורה נורמלית. פקידת הסעד תעביר את מסקנותיה לבית המשפט והם יתחשבו בהן בטרם יגיעו להכרעה בעניין המשמורת.