אם אתם זקוקים לעורך דין לצורך אכיפת חוזה ו/או הצד השני מחפש לאכוף את החוזה שלכם ואתם רוצים לבדוק את התוצאות המשפטיות ולהתייעץ או לפעול בנושא הגעתם למקום המקום. צרו עמנו קשר באתר אוב טלפון ונשמח לטפל בנושא שלכם ולייעץ לכם בכל צורך. לפני שרצים לתבוע את הצד השני חשוב להבין מהי אכיפת חוזה, כיצד זה מתבצע בכלל? האם יכול להינתן תוקף משפטי לאכיפת חוזה? האם יכול להיות מצב שבית המשפט לא יפעל כנגד אכיפת החוזה?

מה הכוונה אכיפת חוזה?

חוזים הם למעשה סוג של מסמך משפטי מחייב בין 2 צדדים או יותר, אשר נועד להגן ולעגן עניינים שונים בין הצדדים. לדוגמה: הסכם מכר של נכס מקרקעין, הסכם שכירות של דירה/חנות/משרד, הסכם שותפות בין שני אנשים ולעתים אפילו הסכם עבודה בין שני גופים שונים. אלו הם רק חלק מהדוגמאות שבהן נערך חוזה בין הצדדים המשמש כהסכם מסודר המעגן סעיפים שונים בנוגע לאופן שת"פ בין הצדדים. לעתים בחוזים כאלה ואחרים יש סעיפים המיועדים לצורך סיום החוזה בצורה חוקית וחד צדדית ולעתים פשוט אחד הצדדים, ללא קשר לניסוח החוזה, ירצה לסיים את ההתקשרות או לצאת מהחוזה. לצורך כך הוא יבצע פעולות שאוכפות את החוזה, כלומר לא מתחשבות במה שכתוב בו. 

לדוגמה: דייר שהתבקש לא להכניס בעלי חיים לדירה לפתע החליט לאמץ כלב. אם סעיף זה כתוב בחוזה והדייר חתם עליו כשנכנס לדירה ולפתע הבעלים מגלה שהדייר אימץ כלב שחי בביתו עם הדייר הרי שמדובר באכיפת חוזה. גם דייר שהיה צריך להתפנות בתאריך מסוים אבל לא פינה את הדברים שלו עד אותו תאריך גם כן אוכף את החוזה. 

האם זה חוקי?

תיאורטית לא. מעשית על אף שבית המשפט ובכלל החוק צריך לאכוף את הפרות החוזה הללו למען לא יקרו כאלה למכביר, הרי שלעתים גם הנפגע מהפרת החוזה לא תמיד יוכל לדרוש בהכרח את קיום החוזה כמו למשל במקרה שהחוזה אינו בר ביצוע, שהוא כפייה אישית או כאשר מדובר באכיפה הדורשת פיקוח בלתי סביר של בית המשפט. למידע נוסף פנו למשרד עורכי דין ניר אביבי