כאשר בני זוג נשואים בנישואים בעלי תוקף דתי, אפשר לבטל את תקפות הנישואים על ידי פניה לרבנות וביצוע הליך של גירושין. אולם כאשר מדובר בזוג שנישא שלא על פי ההלכה היהודית, לא ניתן להיפרד בצורה הזאת. איך בכל זאת מסיימים קשר שכבר איננו רצוי לאחד מבני הזוג או לשניהם? יש צורך לבצע התרת נישואין אזרחיים. נסביר איך עושים זאת ולמי פונים. 

הפניית בקשה לבית המשפט 

נישואים אזרחיים אינם אפשריים כיום (2021) בישראל, אך יתכן שהדבר ישתנה בעתיד. אולם, כבר כיום מתגוררים בארץ זוגות אשר נישאו בנישואים אזרחיים. לרוב, מדובר בזוגות שקיבלו אישור רשמי על היותם נשואים, מתוקף רשות רשמית בחו"ל כגון נציג עירייה, שופט וכדומה. לאחר מכן, על פי מסמכים אלה שונה המעמד המשפטי גם בארץ. כאשר שני בני הזוג או אפילו אחד מהם מעוניינים שלא להיות יותר רשומים כנשואים, הגורם המתאים שאליו יש לפנות הוא בית המשפט לענייני משפחה. מכיוון שמדובר בעניין משפטי ובירוקרטי, מקובל להיעזר בעורך דין שמלווה ומייצג עד להשלמת תהליך ההתרה. 

אילו גורים עלולים לעכב התרת נישואים 

בני זוג שביקשו להתיר נישואים אזרחיים יודעים לספר על גורמים שונים שעלולים לעכב או להקשות על התהליך. מובן שעורך דין המטפל בעניינים כאלה יודע להתיר את הסבך כנדרש. אז מה עלול להקשות:

  1. כאשר אחד מבני הזוג רוצה להתגרש ואילו השני לא מעוניין בכך. 
  2. כאשר אחד מבני הזוג כלל לא נמצא בישראל. 
  3. כאשר מדובר במצב שאחד מבני הזוג איננו יהודי ואילו השני עשוי להיות יהודי ויתכן שנדרשת פעולה מול בית הדין הרבני. 
  4. חשוב לציין כי כאשר בני הזוג יהודים, לא ניתן להתיר נישואים אזרחיים, גם אם נישאו בנישואין אזרחיים. במקרה זה פעולת הגירושין נעשית ברבנות. 

למידע נוסף בנושא היכנסו לאתר של עו"ד עמרי אזולאי