שפה היא דבר מרהיב ביופיו אשר חלק מן היופי שלו הוא מסלול ההתפתחות והצמיחה שבה כל שפה מוצאת את עצמה עם הזמן. יש הרבה מאוד שפות אשר משיקות אחת לשנייה, וניבים שאר קיימים תחת אותה שפת אם באזור מסוים. שפה היא דבר אשר מתפתח בין אם נרצה להבין זאת או לא, וכאן זה מעניין לעבור על פני הספרים באתר https://textratz.co.il/ במראה של אבולוציה של השפה וכך לראות עד כמה שפה היא דבר שלא עומד במקום אלא מתפתח בדיוק כמו האדם עצמו.

עברית צומחת או עברית לא תקינה

כמו כל דבר בחיים הללו, העברית היא כזו אשר רבות מן המילים שלה הן כאלו אשר "צמחו" להן עם הזמן, ואת זה ניתן לראות בצורה די פשוטה על ידי כניסה לאתר האקדמיה ללשון עברית, שם דנים בכל מיני נושאים הקשורים אל עולם הסלנג ואל מילים חדשות שנוצרות להן עם הזמן בלית ברירה. הרי בעבר לא ממש היה שגור השימוש במילים כמו "גאדג'טים" שכעת הם כאלה שנמצאים באתרים רבים תחת קטגוריה.

בשל השימוש במילה שכלל אינה קיימת, נוצרה לה מילה חדשה בשם "חפיצים", שאט אט רק מתחילים להכיר אותה ולהשתמש בה. האנשים אשר אמונים על המשימה של הגהת ספר יודעים לספר היטב על התופעה, וזו הסיבה שכל ספר זקוק לביצוע של הגהה מקצועית ונכונה.

רואים את השינויים בכתיבה

את כל השינויים בשפה העברית בוודאי שרואים גם בשימוש שבה עושה הסופר בשפה בשעת הכתיבה של ספר חדש. רואים את זה היטב כאשר לוקחים ספר שעבר עיצוב כריכות ונכתב עבור הגהה לספרים כעת לעומת ספר שנכתב לפני כמה עשורים, וככל הנראה אנו נמשיך לראות את ההתפתחויות של השפה העברית עוד ועוד הלאה עם מילים חדשות שיכנסו אל מאגר המילים של השפה העברית.

חלק מן המילים הללו הן מילים שמגיעות ממילים אחרות שמבצעים בהן שימוש בשפה האנגלית, וחלק אחר הן מילים שהיו מוכרות בתור סלנג, שפת רחוב, וכעת הן כאלה שאיתן ניתן לתאר סיטואציה ודמות מסוימת בצורה שתהיה הכי נאמנה אל המציאות של הסיפור על ידי הכותב.