כינים הן חרקים טפילים שנמצאים בכול רחבי העולם, בעוד שעד היום התגלו יותר מ400 מינים של הטפיל! הכינה נטפלת ליונקים והיא מתקיימת ממציצת הדם של היונק, ובכך אנו מוצאים אותה על הראש, על שיער הערווה (רק במקרה של כינת ערווה), על בעלי חיים, יונקים ועל עופות. 

הדרך המוכרת ביותר לנו בישראל לגלות את הטפילים, היא כאשר הגננת או המורה מתקשרת לספר לנו שיש כינים בכיתה, או שהתגלו כינים על ראשו של הילד או הילדה. במקרים כאלה, האינסטינקט הראשוני שלנו הוא לנסות לבדוק אילו חומרים ומוצרים יש בבית ולנסות להיעזר ב"תרופות סבתא" למיגור התופעה. 

אבל האם טיפול באמצעות תרופת סבתא הוא באמת אפקטיבי? 

תרופות סבתא נגד כינים מורכבות מחומרים בהם השתמשו בעבר כדי לנסות למגר את הטפילים. חומרים אלה ידועים כנפט, חומץ, מיונז ועוד. כיום, רבים כבר יודעים ששימוש בחומרים אלה – לא רק שאינם מועיל להפטר מהטפילים אלה שהוא גם מסוכן!

מקרים של הרעלה עקב שאיפת נפט או חומר כימי אחר – כבר קרו בארץ ובעולם. מקרים של מיונז שנמרח על הקרקפת ונאטם בשקית גרמו לחנק, וישנם לא מעט סיפורי זוועה אודות טיפול בכינים חוזרות על ידי חומרים כימיים, או לא נכונים. 

אז כיצד מטפלים?

כדי לטפל בכינים יש בראשית להרחיק את הילדים מהמקום בו התרחשה ההדבקה. כעת יש לחפוף את הראש בחומרים טבעיים נגד הטפילים. אם אתם רוצים לדעת איך נפטרים מכינים באופן טבעי – אפשר לבחור סרומים טבעיים שאינם מכילים סיליקון, חומרים מייצבים או אלכוהול. סרום שמכיל 100 אחוז חומרים טבעיים – נחשב בטוח יותר והוא לא גורם לתופעות לוואי ואינו מזיק. 

נוסף לחפיפה בשמפו טבעי, יש לעבור על השיער כמה פעמים עם מסרק כינים מיוחד, ולפלות את הטפילים היישר אל תוך קערת מים, בתוכה הם ימותו. לאחר מכן יש לוודא כי גם הביצים של הכינים ירדו מן השיער, ובכך להמשיך לטפל עד שלא ימצאו סימנים לכינים. בהצלחה!