מחשב נייד הוא אחד מהמכשירים החיוניים ביותר לשימוש יומיומי, ולכן החלטתם להחליף את המחשב התקול הקיים באחד חדש ומתקדם הרבה יותר. לאחר עריכת סקר קצר של השוואת מחירים דרך האינטרנט, מצאתם חנות מחשבים זולה הממוקמת קרוב למקום מגוריכם. כשהגעתם לחנות גיליתם להפתעתכם כי המחיר גבוה בהרבה מהמחיר שהופיע באתר, וכשניסיתם להעיר את תשומת ליבו של בעל החנות לכך – הוא הכחיש זאת ואף אילץ אתכם לצאת מחנותו באופן מידי.

כתוצאה מחוויית שירות לא נעימה ואמינה, החלטתם להאיר את תשומת ליבם של קונים אחרים העשויים להגיע לחנות המחשבים ע"י פרסום ביקורת צרכנית שלילית כלפי המקום. למחרת היום קיבלתם הודע זועמת מבעל החנות המאיים לתבוע אתכם בגין לשון הרע, כתוצאה מהביקורת השלילית שפרסמתם כלפיו.

מהי תביעת לשון הרע?

כדי להגן על שמו הטוב וכבודו של אזרח במדינת ישראל, קיים חוק איסור לשון הרע האוסר לפרסם בגלוי אמירות ופרסומים שליליים בעלי אופי פוגעני ומכפיש. העובר על איסור זה צפוי לעמוד בפני תביעת נזיקין בבית המשפט, ולשלם פיצויים כספיים גדולים בגין הנזק שנגרם לתדמית של האדם כלפיו הפרסום השלילי מופנה.

חוק איסור לשון הרע אינו מגן רק על אנשים ואזרחים פרטיים, אלא גם על קבוצה של אנשים, חברות, ארגונים וגופים גדולים נגדם מפורסמים פרסומים שליליים העלולים ליצור פגיעה משמעותית במוניטין.

האם ביקורת צרכנית שלילית היא אמירת לשון הרע?

במקרה שהובא לעיל, קיים פרסום שלילי שנכתב כנגד בעל חנות המחשבים ופורסם באופן פומבי. כיוון שמדובר על ביקורת צרכנית לאחר קבלת שירות בבית העסק, נשאלת השאלה האם במקרה זה קיימת עילה להגשת תביעה? ובאופן כללי, האם כל ביקורת צרכנית המפורסמת באופן שלילי הינה בבחינת לשון הרע?

כדאי לדעת כי לא קיימת תשובה אחידה לשאלה זו, כיוון שמצד אחד קיים חוק חופש הביטוי המאפשר לכל אדם להביע את עמדותיו האישיות, אך מנגד קיים חוק איסור לשון הרע המונע הפצה של פרסומים שליליים. לכן קיים גבול דק בין ביקורת צרכנית שהיא לגיטימית לפרסום פומבי, לבין ביקורת צרכנית שעשויה להתפרש כפוגענית ולפגוע במוניטין של האדם / חברה נגדה היא פורסמה.

כיצד להיחלץ מתביעה משפטית בגין לשון הרע?

קבלת תביעה בגין פרסום ביקורת צרכנית עלולה לקרות, גם כאשר מדובר על ביקורת המשקפת באופן מוחלט את החוויה השלילית שהמפרסם קיבל. כדי להיחלץ ממצב מורכב ויקר של תביעת לשון הרע, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי של עו"ד לשון הרע מומחה בתחום.

עורך הדין יבחן את המקרה באופן יסודי, ויבדוק האם מתקיימות ההגנות הקבועות בחוק כלפי הנתבע. הגנות אלו כוללות פרסום של עובדות נכונות המגובות בהוכחות שנאמרו בתום לב, או לחילופין מדובר על פרסום שיש בו עניין לכלל הציבור.

אולי יעניין אתכם גם: תביעת הגנת הפרטיות