ספרים הם הרבה ומעבר לחומר עיוני, ספרים הם הרבה ומעבר לחטיף שמעביר את הזמן וספרים הם הרבה ומעבר לתענוג נקודתי. ספרים הם עולם שלם ואם יש מאחוריהם אנשים חושבים והם כתובים נכונה, הם מהווים חלון הצצה לדעותיהם של אחרים, משאירים חותם, מובילים לבחינה מחודשת, גורמים להעז, מרחיבים את הנפש, מגלים לנו סודות (על עצמנו), מעוררים שאלות ובאופן כללי ספר טוב הנו ספר שנועד להשאיר חתיכה קטנה ממנו בנפש שלנו, ואף יש כאלו שמצליחים לפרוץ חומות, חומות שבניתם גם מבלי שתשימו לב. אי לכך עתה ששבוע הספר כבר ממש כאן, זה בדיוק הזמן להביט פנימה ובו זמנית החוצה, להכיר אלו ספרים יכולים להוביל אתכם למקומות חדשים, וכמו שד"ר סוס הצהיר (וצדק): "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים".

קשורה בנפשו

בספר "קשורה בנפשו" ניתן למצוא דוגמה נהדרת לכך שספר לכאורה קליל יכול להשאיר את הקורא עם שאלות מהותיות לגבי עצמו. הספר מספר על שתי משפחות שטרגדיה אחת קושרת ביניהן, למרות שהן מצויות בשני צדי המתרס. משפחה אחת חילונית למהדרין, חיה בת"א ומתעבת את רעיון הכיבוש ומשפחה שנייה חיה בהתנחלות ופועלת למען יישוב הארץ. כאשר שתי המשפחות מתחברות חומות נפרצות, דעות מתערערות ובעיקר שאלות מתעוררות. אין מדובר בספר פוליטי, אלא בספר פשוט על אנשים פשוטים, אנשים שטועים, מכפרים, שואלים ובוחנים – כפי שכולנו צרכים לעשות.

השחף

הספר "השחף" מאת ג'ונתן ליווינגסטון מתחיל במילים האלו "לג'ונתן השחף האמתי שחי בתוכנו". די במילים אלו על מנת שנביט פנימה ונחפש את אותו שחף פרטי – את אותו נדבך מהאישיות שמחפש אחר המקום הבא, את המסע הפרטי והמדויק במיוחד לנו. הסיפור לכאורה מתחקה אחר שחף אמתי, אך הוא בעיקר מעורר אמביציה ואת הרצון לבחון גבולות – מתוך מטרה לחיות חיים מלאי תוכן ומשמעות. מכאן מי שמחפש לצאת אל מסע תודעתי ולבחון מחדש את המקומות שאליהם הוא הגיע במסלול הפרטי של חייו, ימצא בספר זה השראה רבה.

שבוע הספר

 מה עושים עם רעיון?

הספר "מה עושים עם רעיון"? הנו ספר ילדים נאיבי על ילד שגילה יום אחד שיש לו רעיון, רעיון שהוא בטוח שהוא הכי מדהים בעולם, אך אז כמו שקורה לא פעם, אנשים שסביבו ביקשו להנחית אותו (ואת הרעיון), התעקשו להסביר לילד שהרעיון אינו כזה מוצלח כפי שהוא חושב. הילד לא וויתר ולאט לאט גילה שככול שהוא נותן יותר מקום לרעיון ויותר מקשיב לו, כך הרעיון פורץ החוצה ומתגלה בשיא הדרו. הסיפור המקסים הזה מלמד ילדים ומבוגרים שהרבה פעמים רק אנחנו רואים את הפוטנציאל המדויק שקיים, ועל כן גם אם קשה להמשיך לחבק רעיון לנוכח תגובות של אנשים, אין לוותר, כי רק אנחנו מבינים ורואים אותו כראוי.

ורוניקה מחליטה למות

עוד ספר לנשמה מאת פאולו קואלו. ספר זה מגולל את סיפורה של ורוניקה, צעירה שאינה באמת שמחה או עצובה ועל כן היא מחליטה לסיים את חייה, אך בדרך היא זוכה לגלות משמעות של חיים שלמים, מגלה שבכול רגע נתון ניתן לחוות חיים מלאים, תלוי במה בוחרים. ספר זה גורם לשאול מדוע לנהוג כך או אחרת, מיהו הנורמלי ומיהו המשוגע ומה באמת צפוי לנו אם רק נעז לבחור בדרך חדשה.

עצירת מחשבה

ארבעת הספרים האלו מהווים דוגמה לספרים שמעניקים לקורא מעבר – ספרים שגורמים לעצור, להציף שאלות ולבחון מחדש קביעות שהגדרנו כחלק מהזהות שלנו. אם רק נעצור מדי פעם ונהיה פתוחים לבחון דברים בעין חדשה, החיים שלנו יהיו הרבה יותר נכונים במיוחד עבורנו. קריאה נעימה!