כל אדם אשר אחראי על בית כנסת, יודע שישנם לא מעט רהיטים בסיסיים ונחוצים מאוד בכל בית כנסת. אם אתם בונים בית כנסת חדש או אם אתם משפצים את בית הכנסת הקיים שלכם, אתם חייבים לכלול בתהליך הבנייה או השיפוץ את כל הריהוט הבסיסי ביותר שיש צורך שיהיה בכל בית כנסת. כך למשל, כאשר מדובר סידורים המותאמים לתפילות השונות, את לוחות ההנצחה השונים אשר מכילים מרבית בתי הכנסת היום, את הספסלים והכיסאות הרלוונטיים עבור כלל המתפללים שמגיעים לבית הכנסת, את ארון הקדוש החשוב ביותר וכמובן, את אחד הפריטים החשובים ביותר: בימת התפילה. למידע נוסף על ארונות קודש.

בימת תפילה- האם מדובר בדבר נחוץ

לכאורה, ניתן לטעון שבימת תפילה עבור בית כנסת היא לא דבר הכרחי. הרי שלא פעם ניתן להתפלל במניין, כאשר מתפלל אחד מוגדר כחזן, גם ללא עמידתו על הבימה. אולם, בימת תפילה היא דבר חשוב ובסיסי מאוד עבור כל בית כנסת. ראשית כל, כאשר מדובר על תפילות בבית הכנסת, לרוב מדובר על תפילות המכילות הרבה מעבר למניין אנשים בלבד. על מנת שכל המתפללים יצליחו לעקוב אחר רצף התפילה, הרי שעל החזן להיות מוגבה ונפרד משאר המתפללים. מעבר לכך, בימת התפילה רלוונטית מאוד בכל עת שבה יש צורך להוציא את ספרי התורה בכדי לקרוא בהם. את ספר התורה מניחים על השולחן המצוי על בימה לבית כנסת ייעודית לכך וכל קורא בתורה עולה בתורו לבימה בכדי לקרוא בתורה. אין ספק שלבימה בבית הכנסת יש תפקיד חשוב ובסיסי ואין לוותר עליה כלל.

כיצד תבחרו בימת תפילה לבית הכנסת שלכם

אם עד כה לא היה בבית הכנסת שלכם בימת תפילה וכחלק מתהליך שיפוץ בית הכנסת החלטתם לשלב בו גם בימת תפילה, חשוב מאוד שתדעו כיצד לעשות זאת בצורה הנכונה ואיך לשלב בצורה מיטבית בימות מהודרות לבית הכנסת. הבימה חייבת להיות איכותית, יציבה ובטוחה לעמידה של מתפללים. מעבר לכך, יש להציב את הבימה במרכז בית הכנסת, בצורה המדויקת ביותר. כמו כן, יש לבחור בבימה מעוצבת ודקורטיבית אשר תשתלב באופן הרמוני במראה בית הכנסת כולו ולא תיצור הרגשה של ניתוק או ניכור מבית הכנסת באופן כזה או אחר.